Historia chóru

          Pierwsza próba naszego chóru odbyła się w lutym 2012 roku. Pojawiło się wówczas 15 chętnych osób, które chciały spróbować swoich sił w śpiewie wielogłosowym. Rozpoczęliśmy wytężony okres prób do świąt Wielkanocy. Był to czas bardzo wymagający pod względem mnogości repertuaru. Następne występy chóru to między innymi Odpust, Boże Ciało czy też Święta Bożego Narodzenia. Wielogodzinne próby przynosiły coraz lepsze efekty. Z biegiem miesięcy w naszym zespole zaczęły pojawiać się nowe głosy. Cały czas stawialiśmy sobie kolejne wyzwania. Po etapie kiedy chór oswoił się ze śpiewem w harmonii nadszedł czas na pracę nad innymi równie ważnymi aspektami muzycznymi. Dzięki temu pojawiły się możliwości wykonywania nie tylko pieśni religijnych ale również trudniejszych utworów muzyki klasycznej.
      Oprócz uroczystości w naszym kościele parafialnym zaczęliśmy coraz częściej gościć w okolicznych parafiach na koncertach, podczas których mogliśmy pokazać efekty naszej ciężkiej i czasami żmudnej pracy. W pewnym momencie naszej działalności zaczęliśmy sięgać również po opracowania utworów rozrywkowych, poezji śpiewanej czy też pieśni patriotycznych. Z tymi wykonaniami prezentowaliśmy się w domach kultury, w szkołach, czy też na radłowskim rynku podczas imprez plenerowych. Zawsze przyjmowani przez słuchaczy ze szczerą otwartością i życzliwością. 
           Wspominając  te wszystkie koncerty warto nadmienić o dwóch szczególnie ważnych dla nas. Pierwszym był wyjazd na międzynarodowy festiwal w Bułgarii w 2015 roku. Drugim natomiast był Ogólnopolski Festiwal Chórów ,,Sacra Ecclesiae Cantio", który odbył się w 2016 roku w Tarnowie. Wydarzenie to było szczególne ze względu na rangę, a także dlatego, że zdobyliśmy wówczas wyróżnienie. Co dla amatorskiego chóru śpiewającego wśród bardzo dobrych zespołów z całej Polski było wielkim wyzwaniem. Obecnie w chórze śpiewa 22 osoby. Część chórzystów jest z nami od początku istnienia zespołu.
      Praca w chórze to nie tylko rozwój wrażliwości na muzykę, sposób jej wykonywania oraz interpretowania. Zespołowe spotkania i wspólne muzykowanie uczy dyscypliny, gospodarowania czasem, który musimy znaleźć na próby, oraz odpowiedzialności za wspólnie podejmowane działania. Śpiew to najstarsza i najpopularniejsza forma uprawiania muzyki, spotykana w każdym zakątku  świata. Dlatego warto ją kultywować i upowszechniać, co też z radością czynimy!